- El. paštas [email protected]
- Tel. +370 421 64293
Pakruojo r. Linkuvos lopšelyje-darželyje „Šaltinėlis“ šių metų pavasarį įgyvendintas aplinkosauginis projektas „Po paukščio sparnu“, kurį finansavo Pakruojo rajono savivaldybė. Šio projekto tikslas – ugdyti vaikų ekologinį sąmoningumą, skatinti juos domėtis gamta, ypač paukščiais, ir mokytis draugiškai elgtis su aplinka. Pasitelkus vaikams suprantamas formas – žaidimą, kūrybą, pažintinę veiklą – formuojamas atsakingas požiūris į tvarų gyvenimo būdą ir gamtosaugą.
Kadangi „Šaltinėlio“ bendruomenę sudaro 1,5–6 metų vaikai, visos projekto veiklos pritaikytos jų amžiui: per žaidimus, meninę veiklą, kūrybinius eksperimentus ir tyrinėjimus mažieji ugdytiniai susipažino su paukščiais, jų gyvenimo būdu, svarba gamtai ir žmogui. Vaikai žiūrėjo ir aptarė filmukus apie paukščius, domėjosi jų elgsena, mokėsi juos atpažinti pagal išvaizdą ir balsus.
Didelį įspūdį vaikams paliko edukacinė veikla su profesionaliu gamtininku Gediminu Petkumi. Vaikai ne tik klausėsi pasakojimų apie paukščius, bet ir galėjo pamatyti inkilus, plunksnas, sužinoti apie paukščių gyvenimo sąlygas, kokius inkilus kuris paukštis mėgsta, kuo inkilai skiriasi. Tai buvo puiki proga ne tik sužinoti, bet ir įsitraukti į gamtosaugos veiklas.
Vaikai aktyviai įsitraukė į praktines veiklas. Iš antrinių žaliavų – popieriaus, plastikinių ar popierinių pakuočių – jie gamino paukščiams lesyklas, inkilus, kūrė kūrybinius darbelius. Projektinė veikla skatino vaikų kūrybiškumą, aplinkos pažinimą bei tvaraus vartojimo įpročius.
Didelis dėmesys projekte skirtas šeimos įtraukimui. Kartu su vaikais inkilus paukščiams gamino ir tėveliai – ši veikla stiprino ne tik ekologinį sąmoningumą, bet ir šeimos ryšius, bendradarbiavimą tarp vaikų, pedagogų ir tėvų. Patys mažiausi „Kiškelių“ grupės vaikai susikaupę dekoravo jau pagamintą inkilą. Darželio teritorijoje esančiuose inkiluose namus randa įvairūs paukščiai.
Įsimintina projekto dalis – išvyka į Naisius, kur vaikai aplankė po atviru dangumi esančius muziejus.Čia jie galėjo iš arčiau susipažinti su žmogaus įtaka paukščių apsaugai, sužinoti apie įvairius inkilų tipus, jų reikšmę gamtai. Žygis po Linkuvos miestelį „Savo kojom aš žygiuoju ir benzino nenaudoju“ buvo skirtas tvaraus keliavimo idėjai – vaikai stebėjo aplinką, paukščius, augalus ir diskutavo apie oro taršą bei gamtosaugą.
Virtualus žaidimas „Aš rūšiuoju“ mokė vaikus atskirti buitinių atliekų rūšis (geltonas, žalias, mėlynas konteineris), sužinoti apie jų perdirbimą. Šios žinios buvo įtvirtintos kūrybinėje veikloje – antrinės žaliavos virto spalvingais kūriniais, eksponuotais parodoje „Paukšteli margas“. Organizuota ir švarinimosi akcija „Apsišluokim savo kiemą, pasodinkim krūmą, gėlę“ – vaikai mokėsi, kaip savo veiksmais galima kurti švaresnę, jaukesnę aplinką. Pasodintas Rojaus sodelis, kurs taps edukacine patyriminio ugdymo(si) erdve ne vienai darželio vaikų kartai. Darželio aplinką papuošė ir iš projekto lėšų įsigytos gėlės.
Dėkojame visiems – vaikams, tėvams, pedagogams ir partneriams – kurie prisidėjo prie šio prasmingo projekto. Tikime, kad anksti formuojamos gamtosaugos nuostatos išaugs į brandžią ir atsakingą pasaulėžiūrą, o pirmieji maži žingsniai taps tvirtu pagrindu darniai, tvariai ateičiai.
Comments are closed